Titus Corlatean - ministru al Afacerilor Externe

corlateanmembru al Cabinetului Victor Ponta din 2012 (initial ministru al Justitiei, apoi ministru de extrene). CV-ul publicat la instalarea in Guvern.

Data şi locul naşterii: 11.01.1968, Medgidia
Stare civilă Căsătorit, o fiică

 

EXPERIENŢA PROFESIONALĂ

• August 2012 – prezent, Ministrul Afacerilor Externe

• Mai 2012 – August 2012  - Ministrul Justiţiei

• Decembrie 2008 – Mai 2012 - Senator, Președintele Comisiei pentru politică externă din Senatul României
Membru al Delegaţiei Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei
• Decembrie 2007 – Decembrie 2008 - Membru ales al Parlamentului European
Prim-vicepreședinte al Comisiei Juridice a Parlamentului European
Membru al Comisiei parlamentare de cooperare UE-Moldova
• Septembrie 2005 – Decembrie 2006 - Membru al Parlamentului European cu titlul de Observator
Membru al Comisiei pentru libertăți civile, justiție și afaceri interne a PE
Membru al Comisiei pentru politică externă a PE
• Decembrie 2004 – Decembrie 2007 - Deputat în Parlamentul României,
Secretar al Comisiei pentru politică externă din Camera Deputaților
Președintele Subcomisiei pentru românii de pretutindeni
Membru al Comisiei pentru integrare europeană
• Iulie 2003 – Decembrie 2004 - Secretar de stat, Departamentul pentru românii de pretutindeni
• Octombrie 2001 – Iunie 2003 - Consilier personal al Primului-ministru pe probleme de politică externă
• Septembrie 1994 – Octombrie 2001 - Diplomat, Ministerul Afacerilor Externe
• August 1997 – August 2001 - Co-Agent al Guvernului României în faţa Curţii Europene a Drepturilor Omului

EDUCAŢIE ŞI FORMARE
• Noiembrie 2010 - Doctor în Drept / Universitatea din Bucureşti
• Iunie 2005 - Colegiul Naţional de Apărare, Bucureşti
• 1995 - Institutul Naţional de Administraţie Publică Paris, Curs de perfecţionare în domeniul diplomaţiei şi relaţiilor internaţionale
• 1995 - Universitatea din Bucureşti, Diplomă de studii aprofundate în Drept Internaţional şi Relaţii Internaţionale
• 1990-1994 - Universitatea din Bucureşti, Facultatea de Drept, Licenţiat
ACTIVITATE POLITICĂ
• Februarie 2010 – prezent - Vicepreședinte Partidul Social Democrat (PSD)
• Februarie 2009 – Februarie 2010 - Președintele Departamentului PSD pentru relații externe
• Decembrie 2006 – Decembrie 2008 - Secretar General PSD
• Aprilie 2005 – Decembrie 2006 - Vicepreședinte PSD
• Aprilie 2004 – Aprilie 2005 - Purtător de cuvânt al PSD, Membru al Biroului Coordonator
• Iulie 2002 – Aprilie 2004 - Secretar Executiv al Tineretului Social Democrat (TSD) responsabil cu relaţiile internaţionale
ACTIVITATE CIVICĂ
• 1993 – prezent - Membru al Asociației Române de Drept Internațional (ADIRI), Vicepreşedinte al secţiunii „Drept Internaţional” a ADIRI începând cu 2003
• 2002 – prezent - Membru al Fundaţiei Europene Titulescu
• 2002 – prezent - Membru al Asociaţiei de Drept Internaţional (ILA), secţia română
ACTIVITATE PUBLICISTICĂ, ŞTIINŢIFICĂ, AUTOR UNIC
• Executarea hotărârilor Curţii Europene a Drepturilor Omului, Colecția Monografii, Universul Juridic, Bucureşti, 2011
• Succesiunea Federaţiei Ruse la Convenţia de la Belgrad cu privire la regimul navigaţiei pe Dunăre (1948) şi la Comisia Dunării, Colecția Monografii, Universul Juridic, Bucureşti, 2012
• Succesiunea statelor în dreptul internaţional. Caz particular: Republica Moldova, Colecția Monografii, Universul Juridic, Bucureşti, 2012
• Protecția europeană și internațională a drepturilor omului, Universul Juridic, Bucureşti, 2012
+ numeroase articole publicate în reviste de specialitate cotate ISI, B+, BDI etc.

 

ACTIVITATE UNIVERSITARĂ, DIDACTICĂ
• Lector universitar, Universitatea Creştină „Dimitrie Cantemir”, Facultatea de Ştiinţe Politice, disciplina „Drepturile Omului”
• Lector universitar, Universitatea „Nicolae Titulescu”, Facultatea de Ştiinţe Sociale şi Administrative, disciplina „Drept Internaţional Public”
• Director al Institutului Internaţional pentru Drepturile Omului, Universitatea Creştină „Dimitrie Cantemir”

 

ALTE ACTIVITĂŢI
• 1993 – 1994 Asistent de cercetare, Institutul Român de Studii Internaţionale (IRSI)
• 1994 – 1995 Asistent colaborator la catedra drept public (drept internaţional public) - Universitatea Bucureşti
1992 – 1995 Membru al Asociaţiei Europene a Studenţilor Jurişti (ELSA)
• Din 2011 Avocat, Baroul Bucureşti (în prezent suspendat)

Limbi străine engleză (excelent), franceză (excelent)

Informaţii suplimentare
Decorat în 2004 cu Ordinul Naţional Steaua României în Grad de Cavaler
Site personal www.tituscorlatean.ro

0 comentarii: