Adrian Nastase - curriculum vitae

Fişier:Adrian Năstase.jpgDate personale
Născut la 22 iunie 1950, în Bucureşti
Căsătorit cu Daniela Miculescu, din 31 iulie 1985
2 copii: Andrei (n. 12 Februarie 1986) şi Mihnea (n. 23 Iunie 1993)

Activitate politică:

  • Preşedinte al Camerei Deputaţilor (decembrie 2004 - martie 2006);

  • Preşedinte Executiv al Partidului Social Democrat (aprilie 2005 - martie 2006);

  • Preşedinte al Partidului Social Democrat (2001-2005);

  • Prim-ministru al României (2000-2004);

  • Prim-vicepreşedinte al PDSR (1997-2000);

  • Preşedinte al PDSR(2000-2001);

  • Vicepreşedinte al Camerei Deputaţilor (1996-2000);

  • Preşedinte executiv al PDSR (1993-1997);

  • Preşedinte al Camerei Deputaţilor (1992-1996);

  • Ministru al Afacerilor Externe (1990-1992);

  • Deputat PSD (iunie 1990- iulie 1990; 1992-1996; 2000-2004; 2004-prezent).


Poziţii deţinute în organisme internaţionale:

  • Membru de onoare al Comitetului pentru limba dreptului european (2005)

  • Vicepreşedinte, Consiliul Mondial al Foştilor Miniştri ai Afacerilor Externe (1993 - reales in iulie 1999)

  • Copreşedinte al Comitetului pentru Europa de Sud Est al Internaţionalei Socialiste(2004-2006)

  • Membru fondator, Sistemul Internaţional de Informare şi Documentare asupra Drepturilor Omului (HURIDOCS), London (1982)

  • Coordonator de studii, Institutul Internaţional pentru Drepturile Omului, Strasbourg (1984)

  • Membru, Societatea Franceză de Drept  Internaţional, Paris( din 1984)

  • Membru, Consiliul consultativ, Institutul pentru Studii Est-Vest (IEWS), New York (1991 – 1997)

  • Membru, Societatea Americană de Drept Internaţional ( din 1995)

  • Membru de Onoare al Asociaţiei Euro –Atlantice “Manfred Wörner”(1999)




Activităţi civice, ştiinţifice şi culturale

  • Preşedinte, Fundaţia Europeană “Titulescu”, Bucureşti (din 1990)

  • Preşedinte al Asociaţiei de Drept Internaţional şi Relaţii Internaţionale (ADIRI) (din 2003); Vicepreşedinte, Asociaţia de Drept Internaţional şi Relaţii Internaţionale (ADIRI) (1990-2003)

  • Preşedinte, membru fondator, Asociaţia Româna de Politică Externă, (2000)

  • Preşedinte, Asociaţia Generală a Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi (AGVPS) din România (1993 - reales în anii 1995 şi 2001), din 13 mai 2006, Preşedinte de onoare al AGVPS

  • Preşedinte, Federaţia Romana de Tenis, Bucureşti (1995 – 1996)

  • Membru fondator, preşedinte onorific, Casa NATO

  • Membru, Asociaţia Română a Barourilor, Bucureşti (1992)

  • Membru titular, Asociaţia Oamenilor de Ştiinţă din România, Bucureşti (1994)

  • Coordonator ştiinţific al ,,Revistei Române de Drept Internaţional” (2003)

  • Membru fondator al „Revistei române de drept comunitar” (2003)

  • Membru fondator, Asociaţia Română Anti-drog, Bucureşti (1993)

  • Preşedinte, Membru fondator, Asociaţia Romana pentru Educaţie Democratica (ARED), Bucureşti (1995 - 2000)

  • Membru de onoare al Societăţii Naţionale de Cruce Roşie (1996)

  • Membru de Onoare al Fundaţiei Cultural Ştiinţifice Aromâne “Andrei Şaguna” (1998)

  • Membru de Onoare al Asociaţiei  Române de Prietenie cu R. P. Chineză (1999)

  • Preşedinte, Membru fondator, Centrul pentru Studierea Organizaţiilor Religioase (CSOR), Bucureşti (1999)

  • Membru de onoare al Automobil Clubul Român (2000)

  • Membru al Consiliului de Onoare al Comitetului Olimpic Român (2000)

  • Preşedinte, Asociaţia pentru păstrarea tradiţiilor Colegiului Sfântul Sava (2004)


Titluri ştiinţifice

  • Doctor în Drept Internaţional, Universitatea Bucureşti, Facultatea de Drept (1987)

  • Doctor Honoris Causa al Universităţii Independente a Moldovei, Chişinău, Republica Moldova (2000)

  • Doctor Honoris Causa conferit de Senatul Universităţii din Craiova (2002)

  • Doctor Honoris Causa al Universităţii din Suceava (2002)

  • Medalia de Onoare a Universităţii Sao Paulo, Brazilia (2003)


Activitatea profesională

  • 1973-1990, Cercetător, Institutul de Cercetări Juridice/Academia Romana, Bucureşti.

  • Universitar -  Drept Internaţional Public:

  • 1977-1979; 1984-1985, Profesor Asociat, Academia de Studii Economice (ASE), Bucureşti;

  • 1990 – prezent - Facultatea de Drept, Universitatea din Bucureşti;

  • 1994 - Profesor asociat, Drept Internaţional Public, Paris I – Universitatea Panthéon Sorbonne, Paris;

  • 1999 - Conducător de doctorat, Facultatea de Drept, Universitatea Bucureşti;

  • 1992 - Facultatea de Drept, Universitatea Creştină “Dimitrie Cantemir”, Bucureşti;

  • 1992 - Facultatea de Drept, “Nicolae Titulescu” Institutul de Drept si Relaţii Internaţionale, Bucureşti;

  • 1992-1997, Facultatea de Drept, Universitatea “Titu Maiorescu”, Bucureşti;


Studii

  • Licenţiat al Facultăţii de Istorie-Filozofie, secţia Sociologie. (Universitatea Bucureşti, 1978);

  • Licenţiat al Facultăţii de Drept - (Universitatea Bucureşti, 1973).


Ordine, diplome, distincţii, premii

  • Ordinul Naţional „Steaua României” în grad de „Mare Cruce” (28 noiembrie 2002)

  • “Grand-Croix de L’ordre „Pro Merito Melitensi” ”, Ordinul Suveran de Malta, Decret nr. 7815 din 10 iunie 1992, Roma – Palatul Magistral

  • Titlul de Mare Ofiţer al Ordinului Naţional al Legiunii de Onoare al Republicii Franceze(9 aprilie 2002)

  • Ordinul Cavalerul – conferit de preşedintele Republicii Italia (9 mai 2003)

  • Ordinul "Marele Cordon al Meritului Libanez", acordat de Preşedintele  Republicii Libaneze (23 iunie 2003)

  • Ordinul de Merit al Marelui Ducat de Luxembourg, în grad de „Mare Cruce” (06 octombrie 2003)

  • Premiul „Pentru curaj politic”, acordat de Asociaţia pentru politică externă a Universităţii Sorbona Paris I şi de publicaţia „Politique internationale” – Paris (28 ianuarie 2003)

  • “Ordinul de Merit in Serviciul Diplomatic”, Medalia Gwanghwa, Republica Korea (1991),

  • Medalia papală de aur „Ioan Paul II”, pentru marele jubileu al Anului 2000

  • Medalie oficială anuală a celui de-al XIV-lea an al pontificatului Sanctităţii Sale Ioan Paul al II-lea, 1992

  • Distincţia  „Marea Cruce Moldavă”  oferită de Înalt Prea Sfinţitul Daniel, Mitropolit al Moldovei (2003)

  • Crucea Moldavă (21 iulie 2001)

  • Colanul Comitetului Olimpic Român acordat cu ocazia celebrării a 90 de ani de existenţă a COR (27 martie 2004),

  • Premiul “Global Leader for Tomorrow”, Forumul Economic Mondial, Davos, Elvetia (1993)

  • Premiul “Mihail Eliescu” pe anul 1994 – Uniunea Juriştilor din România (22 decembrie 1994)

  • Premiul “Nicolae Titulescu”, Academia Romana, Bucureşti (1994)

  • Premiul “Simion Bărnuţiu” (pentru protecţia si promovarea Drepturilor Omului), Academia Romana, Bucureşti (1995)

  • Medalia “Mitropolitul Andrei, Baron de Şaguna” – Fundaţia Cultural Ştiinţifică Aromână Andrei Şaguna” (17 decembrie 1998)

  • Diplomă de Excelenţă – Asociaţia Euro-Atlantică “Manfred WÖRNER” (5 aprilie 2000)

  • Diplomă în semn de recunoaştere a sprijinului dat promovării drepturilor pensionarilor - Federaţia Naţională a Sindicatelor Pensionarilor din România (1 octombrie 2000)

  • Diplomă de membru de onoare al Consiliului Director al Federaţiei Române de Ju-Jitsu şi Preşedinte al Colegiului Centurilor Negre (17 octombrie 2000)

  • Cea mai înaltă distincţie ”Leader al anului 2001” pentru deosebita contribuţie la procesul de integrare a României în NATO şi în structurile euro-atlantice – Asociaţia ”George C. Marshall” România (16 ianuarie 2002)

  • Titlul de «Cavaler al Ordinului Master pentru Industrie» şi Legitimaţia nr. 001 ca o recunoaştere a meritelor avute în dinamizarea activităţii patronatelor din România, conferit de UGIR 1903 (Asociaţia Patronală Uniunea Generală a Industriaşilor din România 1903) (28 ianuarie 2002)

  • Diploma şi Medalia Anului 2002 – lider al procesului de integrare euro-atlantică şi europeană a României, Asociaţia „George C. Marshall” (24 februarie 2003)

  • Diplomă Fulbright pentru merite care certifică suportul relaţiilor româno-americane(15 mai 2003)

  • Titlul de „Arhitect al Păcii” acordat de Congresul Noua Arhitectură a Păcii pentru contribuţia adusă la democratizarea vieţii internaţionale (22-25 mai 2003)

  • Diploma de Onoare acordată de Academia Română, Institutul Naţional pentru Studiul Totalitarismului pentru participare şi sprijin la ctitoria Institutului (7 octombrie 2003)

  • Diplomă de excelenţă oferită de Fundaţia „Dr. Wilhelm Fielderman” pentru contribuţia de excepţie la dezvoltarea relaţiilor de respect reciproc între români şi evrei (2003)

  • Placheta si Diploma Aniversară conferită de Marele Consiliu al Marei Loji Naţionale din România, cu ocazia împlinirii a 125 de ani de existenţă, pentru promovarea idealurilor de pace, întrajutorare umană şi pentru slujirea constantă a intereselor fundamentale ale României (2005)

  • Diplomă conferită de către Federaţia Filatelică Română şi Academia Europeană de Filatelie, cu ocazia Salonului Filatelic Internaţional Bucureşti – 2005, pentru „Înfiinţarea Muzeului Naţional Filatelic” (26 – 30 septembrie 2005)

  • Diploma de onoare acordată pentru contribuţia deosebită adusă la dezvoltarea relaţiilor de prietenie tradiţionale dintre poporul român şi chinez, de către Asociaţia Română de Prietenie cu R.P. Chineză (14 octombrie 2005)

  • Carte de ctitorie acordată de preotul paroh Ioan I. Stoica şi membrii Consiliului Parohial al Sfintei  Biserici din satul Tansa, comuna Belceşti, judeţul Iaşi (2006)

  • Titlul de „Cetăţean de Onoare” al judeţului Hunedoara, municipiilor Craiova şi Târgovişte, oraşelor Mizil, Pucioasa, Sălişte, Moreni, comunelor Coşbuc, Siseşti, Staţiunii Băile Herculane şi a oraşului Dallas, Texas, USA.


Limbi străine cunoscute

  • Engleza

  • Franceza


Activitate editorială

  • Autor a peste 250 de articole ştiinţifice în diferite publicaţii, romaneşti şi străine, privind sistemul de protejare a drepturilor omului in Europa, alte subiecte juridice ce ţin de dreptul intern si internaţional şi relaţii internaţionale etc.

  • Autor a peste 300 de comunicări, conferinţe, eseuri susţinute in cadrul reuniunilor interne şi internaţionale;

  • Comunicări şi conferinţe susţinute peste hotare la: Paris, Londra, Teheran, Oslo, Caracas, Kyoto, Washington, Bruges, Atena, Geneva, Tenerife, New Jersey, Ciudad de Mexico, Verdun, Belfort, Monaco, Liege, Strasbourg, Stockolm, Oxford, New York, Antalya, Tirana, Davos, Madrid, Budapesta, Praga, Bardejov, Ankara, Berlin, Moscova, Bruxelles, Istanbul, Helsinki, Oulu, Bonn, Crans Montana, Viena, La Laguna (Tenerife), St. Petersburg, Munchen, Berlin, Sofia, Salonic, Roma, Monaco, Bratislava, Birmingham, Trieste, Haga, Copenhaga, Brasilia, Salzburg etc


Ultimele volume publicate

  • „Codul Zambaccian”, 2006

  • „Rolul doctrinei în evoluţia dreptului internaţional”, 2006

  • „Dimensiunile politicii externe în Tratatele României – Evidenţă cronologică şi clasificare pe domenii (1990 – 2005)”, 2005

  • „Victoria normalitatii. Construirea Romaniei europene", 2004

  • „De la Karl Marx la Coca Cola”, Bucureşti 2004

  • ”Destinul Contemporan al Dreptului Internaţional – Reflecţii dintr-o perspectivă europeană, Universitatea „Nicolae Titulescu” (2004)

  • „Discursuri parlamentare”, (2004)

  • „Europa Quo Vadis? – Spre o Europă Unită” (2003)

  • „Spre normalitate – o viziune social-democrată modernă privind viitorul României”, Versiune si in engleza (2002)

  • „Nicolae Titulescu contemporanul nostru” (2002)

  • „Protecting Minorities in the Future Europe - between Political Interest and International Law” - coautor (2002)

  • „România NATO 2002”, (2002)

  • „România şi viitorul Europei” – coordonator (2001)

  • „Organizarea internaţională“, (2001)

  • „Drept internaţional contemporan. Texte esenţiale” - coautor (2001)

  • „Bătălia pentru viitor” (2000)

  • „Drept Internaţional contemporan” (2000)

  • Colecţia Enciclopedica DOCUMENTA UNIVERSALES - “Documente fundamentale ale dreptului internaţional si ale relaţiilor internaţionale” – 8 volume, (1997-1999)

  • „Drept Internaţional Public”, Ediţiei revăzută şi adăugită, coautor (1997)

  • „Tratatele României (1990-1997)”, Bucureşti, 1998

  • „România şi noua arhitectură mondială”, Bucureşti, 1996

  • „Umor parlamentar”, Bucureşti, 1996

  • „Ideea politică a Schimbării”, Bucureşti, 1996.


Hobby

  • Vânătoare; pescuit; muzica clasica; arta moderna; colecţionare antichităţi; tenis.


via adriannastase.ro

0 comentarii: